Yüksel Baysal

CHP İznik'te garip sonuç!

13 Ocak 2020 Pazartesi, 23:19

Cumhuriyet Halk Partisi'nde, geçtiğimiz cumartesi yapılan İznik İlçe Kongresi ile 16 ilçede başkan ve yönetim belirlenmiş oldu.

19 Ocak Pazar günü gerçekleştirilecek Gürsu İlçe Kongresi'nin ardından ilçelerle ilgili süreç tamamlanmış olacak.

9 Şubat Pazar günü de CHP Bursa İl Kongresi yapılacak.

***

İznik İlçe Kongresi'nde dört aday yarıştı. Asiye Çalışkan 35, İskender Şen 33, Sadullah Eşiyok 30, Ergün Balaban ise 19 oy aldı.

Garip bir durum değil mi?

121 delegesi olan bir ilçede 118 delege oy kullanıyor ve aşağı yukarı oylar dengeli dağılıyor; iki oy farkla Asiye Çalışkan başkan oluyor.

Büyük olasılıkla, dört listede partiyi temsil edecek önemli isimler var.

Tablo ortada; bu ilçede CHP'nin başarılı olması mümkün mü?

İki adayın bile çıkmaması gereken bu ilçede dört adaylı kongre, demokrasiyi de yanlış anladığımızın, uzlaşmayı hiç bilmediğimizin göstergesi değil mi?

Demokrasi; hoşgörü, farklı olanla bir arada olma, ortak amaç etrafında uzlaşma rejimidir aynı zamanda...

Sen 121 kişi arasında uzlaşma sağlayıp, aynı hedefe yürümeyi başaramıyorsan, iktidar olmayı hayal etme!

Yazık, çok yazık!

***

Kongrede Selma Acaroğlu, Halil Ataş, Yusuf Bayrakdar, Mehmet Çakıroğlu, Aytaç Dede, Semih İçer, Ali Hakan Kabakçı, Fatma Kaya, Sadi Öztürk, Remziye Şahin, Mehmet Tekin ve Şükrü Türe, CHP İznik İlçe Yönetim Kurulu'na seçildiler.

***

Hasan Tahsin Akıncı, Hakan Acaroğlu, Koray Baykara, Asiye Çalışkan, Mustafa Demirci, Aytaç Dede, Ferizan Gök, Ayan Özer, Berrin Öztürk ile Feridun Yağcı da İl Kongresi'nde oy kullanmak üzere delege oldular.

***

Bu yazının dip notu: CHP İznik Kongresi'nin olumlu yanı bir kadının ilçe başkanı olmasıydı. Kestel'de Hatice Doğan, Karacabey'de Gönül Avil'den sonra İznik'te Asiye Çalışkan ile CHP'nin üç ilçede kadın başkan seçmesi sol siyasetin geleceği açısından önemli bir artı oldu.

İYİ Parti Nilüfer ilçesi demokrasi şölenine hazırlanıyor!

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle çok sayıda mesaj aldım.

İYİ Parti Nilüfer İlçe Başkanı Levent Öncü başkanlığında bir heyet de ziyaretime geldi.

Kısa zamanda Nilüfer'in 64 mahallesinde örgütlenen İYİ Parti, Pazar günü de parti içi demokrasinin ilk adımı olan delege seçimlerine hazırlanıyor.

İlçe Başkanı Levent Öncü'nün yanı sıra, Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Mehmet Temirtaş, eski İlçe Başkanı Osman Uçar, İlçe Başkan Yardımcısı Mahmut Kara ile basından sorumlu Başkan Yardımcısı Aybike Demirkan'a teşekkür ediyorum.

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazılar