Yüksel Baysal

Hüseyin Akkuş, kılpayı farkla delege oldu!

19 Kasım 2019 Salı, 01:29

Cumhuriyet Halk Partisi'nde delege seçimleri bütün hızıyla devam ediyor.

Başta Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, İl Başkanı Hüseyin Akkuş olmak üzere mevcut yönetim ilçelere ağırlık koymaya çalışıyor.

Duruma tepki gösteren eski İl Başkanı Şadi Özdemir sosyal medya hesabından şu paylaşımı yaptı:

"MUKTEDİR'ler koltuklarını korumak için verdikleri mücadeleyi 31 Mart seçimlerinde verseydiler bugün Bursa'yı CHP'li Belediye Başkanı yönetiyor olurdu."

****

En yoğun ilginin olduğu Nilüfer'de sonuçlar genellikle uzlaşmayla ortaya çıkıyor.

Ya çarşaf liste yapılarak, üyelerin demokratik tercihine bırakılıyor (Çamlıca hariç) ya da ortak liste ile seçime gidiliyor.

Elbette iki liste çıkan yerler de var.

Örneğin İl Başkanı Hüseyin Akkuş'un oturduğu Görükle-Dumlupınar mahallesinde iki liste yarıştı.

Her iki listede yer alan Mustafa Keskin 105, Bekir Sert 103, eski İlçe Başkanı Mehmet Turan Tansal 94 oy alırken, 17 delegenin çıktığı bu mahallede Hüseyin Akkuş 62 oyla sondan ikinci olabildi.

İlginçtir, iki liste çıkmasına karşın 306 üyeden 108 kişi seçime katıldı.

****

Öte yandan Altınşehir gibi CHP'nin önemli isimlerinin bulunduğu mahallede ortak liste yapıldı.

19 delegenin olduğu Altınşehir'de Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Zafer Yıldız, İl Başkan Yardımcısı İlhan Ekinci, Belediye Meclis üyeleri Dilber Dereli ile Murat Yıldırım, milletvekili adaylarından Meral Altuntaş ile Serkan Öztürk, Yıldırım eski İlçe Başkanı Güner Aklan, Osmangazi Belediye Meclis Üyesi Serkan Savu delege seçildiler.

Diğer delegeler de şunlar:

Ali Akkuyu, Ahmet Çakmak, Rıza Nedim Benli, Ilgaz Üzümoğlu, Sema Ekerer, Mehmet Biber, Ali Gümüş, Ali Şanver, Emel Gülen, Emre Kırbaş ve Miray Karaca...

Bu mahallede Muhtar Melahat Şanal delege seçilemedi.

****

20 delegenin olduğu Yüzüncüyıl mahallesinde Nilgün Alpak, Ali İnci, A. Rıza Aladağ, Gülay Çelenk, Ahmet Kamil Demir, Nuran Şen, Hasan Yılmaz, Abidin İlhan, Ali Özacar, Birsen Canban, Arda Akbay, Hüsnü Kemal Sevinç, Sezer Can, Ahmet Selçuk, Mehmet Çavuş, Sebahat Göker, Zatiye Babur, Reşat Aksakal, Cem Mutlu ve Bülent Biçe delege seçildiler.

****

Bilindiği gibi, CHP Nilüfer'de Fırat Yılmaz, Murat Halil Öztürk, Erman Aydıngün ile İlçe Başkanı Özer Anaç, kongrede yarışmak için hazırlık yapıyor.

Yapılan delege seçimlerine bakıldığında, Mehmet Turan Tansal'ın desteğini arkasına alan, Akkuş ekibiyle de dirsek temasında olan Fırat Yılmaz'ın bir adım öne çıktığı görülüyor.

Ancak henüz 29 Ekim, Cumhuriyet, İhsaniye, Balat gibi büyük mahallelerde delege seçimlerinin yapılmadığının altını çizmek isterim.

HOŞ BULDUK!

Basın ve düşünce özgürlüğünün olmadığı ülkelerde gelişme de olmuyor. Hukuk, insan hakları, demokrasi ancak basın ve düşünce özgürlüğü yoluyla savunulabilir.

Yöneticilerin eleştirilemediği ülkeler demokratik değildir. Bu tür ülkeler insanını geleceğe taşıyamaz.

Eleştiri olmadan yapılan gazetecilik propagandadan öteye geçemez. Sadece eleştiri üzerine kurgulanmış bir gazetecilik de gerçeğin bir yanını görmemek anlamına gelebilir.

****

Yaşamım boyunca sadık kalmaya çalıştığım bu ilkeler doğrultusunda yazı çizgimi sürdürmek istiyorum.

Bursa'nın yeni markası enBursa.com da benzer kaygılarla hareket ettiği için bu yeni mecrada buluştuk.

Artık ben de Bursa basınının yeni amiral gemisi olmaya aday enBursa.com'dayım.

Dengeli bir yayın çizgisinde, dengeli bir şekilde mesleğimi sürdürmek için fırsat tanıyan enBursa'nın kurucusu Uygar Külhaşoğlu ile yeni patronumuz Emin Adanur'a teşekkür ediyorum.,

Bu yazının dip notu: Şu anda ofisimiz Konak Mahallesi, Oğuz Sok. Nilüfer Metro İstasyonu yanında... Ergünkent'in satış ofisi enBursa.com'un merkezi konumuna geldi. Dostlarıma duyururum.

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazılar