Yüksel Baysal

İnegazi Çimento Fabrikası yargıya takıldı

25 Aralık 2019 Çarşamba, 23:19

Yaklaşık 7-8 yıl önce, bir grup iş adamı Nilüfer ilçesinin yeşil kalmış doğa harikası köylerinden biri olan, Çalı'nın yukarısında, Atlas mahallesinin altında İnegazi'de çimento fabrikası kurmak için girişimlerde bulundu.

Bursa'daki kent dinamiklerinin buna izin vermeyeceğini düşünen yatırımcılar, doğrudan Ankara'dan işi bitirmek (!) için adım attılar.

Çevreyi korumakla görevli Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, araziyi "sanayi alanına" dönüştürdü.

Kent müfettişliği yapan sivil toplum örgütleri de bu karara itiraz etti.

***

Sivil toplum örgütleri itiraz ederken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bir atak daha yaparak arazinin ÇED raporunu alelacele onayladı.

Ne yazık ki İnegazi köylüleri bu işe onay verdi.

Kent merkezinin akciğerleri sayılan bu alanda kirletici sanayi kurulmaması için başta akademik odalar olmak üzere sivil toplum örgütleri ÇED raporuna karşı da mahkemeye gitti.

Bursa 1. İdare Mahkemesi tarafından görevlendirilen bilirkişi, ne yazık ki çevreyi ve yeşili yok etmek isteyen yatırımcı lehine rapor yazdı. Mahkeme de bu doğrultuda karar verdi.

Elbette, Türkiye'de bilirkişi sisteminin nasıl işlediğini bilenler, yazılan rapora hayret etmemişlerdi! Bursa'nın 1/100 binlik anayasasını dikkate almayan bir mahkeme kararıydı bu...

***

Hem bilirkişi hem de Bursa 1. İdare Mahkemesi'nin, Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin ana kuruluşlarından biri olan BUSKİ Genel Müdürlüğü'nün, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na, İnegazi bölgesinde "Yuvacık Barajı yapacağız. ÇED'i iptal edin" şeklindeki başvurusunu da dikkat almadıklarını belirtmiş olayım.

Sonuçta, mahkeme, Bursa Barosu, DOĞA-DER ve Şehir Plancıları Odası'nın Bursa lehine yaptığı iptal başvurusunu reddederek, İnegazi'de çimento fabrikası kurulmasının önündeki engelleri ortadan kaldırmıştı.

***

Davayı açan sivil toplum örgütleri, konuyu üst mahkemeye taşımıştı, ancak sonuç yine fabrikayı kurmak isteyenler lehine çıkmıştı.

***

30 dönüm üzerine kurulmak istenen çimento fabrikasına karşı bitişikteki arazisini satmak istemeyen bir köylü, Ünal Aydoğdu dava açtı, Bursa İdare Mahkemesi o davayı da reddetti.

Tam her şey bitti derken, Orhangazi eski Belediye Başkanı Avukat Yusuf Korkusuz, davayı üst mahkemeye taşıyarak, kararı bozdurdu.

İstanbul Dördüncü İdare Mahkemesi, yürütmeyi durdurma kararı verdi. Firma ise bu kararı Danıştay'a taşıdı.

***

Anlayacağınız hala çıkmayan canda umut var; İnegazi'deki çimento fabrikasının kaderini Danıştay 6. Dairesi belirleyecek.

***

Bu yazının dip notu: İnegazi Çaltarla Mevkiinde kurulması planlanan yatırımın sahibi İlke Çimento Yalıtım Yapı Malzemeleri İnş. İth. İhr. San. ve Tic. AŞ.

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazılar