Yüksel Baysal

Karacabey'in felaketi olabilecek yatırım!

19 Aralık 2019 Perşembe, 23:44

Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan...

Namı diğer gerçek Uzun Adam!

Birinci döneminde altyapısını hazırladığı yatırımları yaşama geçirmek için yoğun çaba gösteriyor.

"enbursa.com" ekibi olarak kendisini ziyaret ettiğimizde, rahat, kendinden emin bir şekilde yaptıklarını anlattı.

***

Karacabey, İstanbul-İzmir Otoyolu güzergahında olduğu için diğer ilçelere göre maça bir sıfır önde başlıyor artık.

İstanbul'dan kalkan bir araç, bir buçuk saat içinde Karacabey'in doğal güzelliklerinin içinde bulabilir kendini...

Ünü dünyaya yayılan longoz ormanlarında gezebilir, Yeniköy-Boğaz'da, arkası çam ağaçları, önde denizin olduğu sahilde balık yiyebilir, suya girebilir.

Üstelik Karacabey'deki Boğaz'ın önünü İstanbul'da olduğu gibi yalılar kapatmıyor!

Bir yanı Mudanya, öte yanı Bandırma; ıhlamur ağaçlarının kokusunda hafta sonunu geçirebilir.

***

Uluabat ve Eskikarağaç Leylek köyünü de hesaba kattığımızda, Karacabey, altın yumurtlayan tavuk, turizm konusunda geleceğin yıldızı olmaya aday bir ilçemiz...

TEKNOSAB YANLIŞ BİR TERCİH!

Karacabey'deki muhteşem gidişi gölgeleyen tek gelişme TEKNOSAB adı altında ranta dayalı sanayi bölgesinin kurulması, hatta giderek genişletilmek için çaba gösterilmesi...

Ali Başkan, bunu "Teknolojik gelişmeye örnek" diye gösterse de, Bursa-Karacabey arasının şehrin gelişme aksını oluşturması nedeniyle, bu hattın bahçeli evler, villa konutları için ayrılması daha uygun olurdu kanısındayım.

Canlı yaşamın olduğu Uluabat gölüne beton fabrikaların değil de insanın bakması daha güzel olmaz mıydı?

Kaldı ki, TEKNOSAB adı altında kurulan yeni sanayi bölgesi, Karacabey'in verimli tarız arazilerine doğru genişleme eğiliminde...Bunun yanı sıra aynı bölgede faaliyette olan Deri Organize Sanayi Bölgesi de, karma sanayi bölgesi haline gelmek için girişimlerde bulundu. Nilüfer- Karacabey arasına 1,5 milyon yeni nüfus gelebilir. Bu da hem Bursa'nın hem Karacabey'in felaketi olmaz mı?

Ayrıca, sanayiye doymuş-doyurulmuş bir kente yeni sanayi tesisleri kurmak, 3 milyon nüfusun 5 milyona çıkmasını anlamına geliyor ki, Bursa giderek elimizden kayarken, Karacabey de bu işin kurbanı olacak gibi görünüyor.

***

Başkan Ali Özkan'ın tarıma ilişkin anlattıkları ise çok umut verici...

Tohumculuk konusunda Japonların dünyaca ünlü TAKİ firmasının bu ilçeye gelmesi, bir özel şirketin defne yapraklarından yağ, sabun üretecek bir tesisi kurması, Karacabey'i tarımsal üretimin üssü haline getirecek.

ÖĞRETMENLER PARKI MÜTHİŞ!

Bir şehrin güzelliği, binalarının fazlalığıyla değil, yeşil alanlarının çok olmasıyla doğru orantılı...

Başkan Ali Özkan, Ergun Koç'un Karacabey'e sunduğu Bandırma yolu üzerindeki Atatürk Kültürpark'ına 300 dönümlü yeni bir park ilave ediyor.

Güneyinde Atatürk Kültürpark'ı, Yeniköy-Boğaz yolu üzerinde ise Öğretmenler Parkı, bu ilçeye muhteşem bir güzellik katacak.

İçinde lavanta bahçelerinin olduğu yapımı süren bu yeni park, Karacabey'in nefes aldığı bir yer haline gelecek.

ŞEHRİN İÇİ RAHATLATILIYOR!

Karacabey Belediyesi'nin hemen yakınında yapımı tamamlanmak üzere olan 300 araçlık otoparkı Başkan Ali Özkan'la birlikte gezdik.

Açıldığında kentin önemli bir gereksinimini karşılayacak olan otoparkın yanı sıra, Karacabey Belediyesi, mahalle aralarında açık alanları satın alarak, küçük otoparklar haline getiriyor.

Benim en çok tuttuğum işlerden biri de 'Tır Otoparkı' gibi 'Traktör Otoparkı' uygulaması...

Çok önemli bir ihtiyaca karşılık veriyor bu otopark...

İlçenin kuzey bölgesinde, Öğretmenler Parkı'nın olduğu yerde yapılacak traktör otoparkı sayesinde, şehir içinde bu yavaş yürüyen araçlar yer kaplamamış olacak.

***

Bu yazının dip notu: Mehmet Adanur, Sadettin Kurt, Esat Kaplan, Cennet Cankılıç, Selahattin Adıgüzeller ile birlikte Eskikaraağaç mahallesine uğradık. Bursa siyasetinin yakından tanıdığı Ahmet Okumuş, daha önce çalıştırdığı restoranın yanı sıra göl kıyısında güzel bir işletme açmış... Ahmet Okumuş, şimdilik çay-kahve içilen yerde, bungalov evler yaparak, turizme açacak.

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazılar