Yüksel Baysal

Mustafa Dündar'dan 'Yunuseli' çıkışı!

10 Ocak 2020 Cuma, 23:18

Aynı şeyleri düşünmesek de...

Aynı siyasal çizgiye sahip olmasak da...

Bazen kent sorunları konusunda ters düşsek de...

Seviyorum Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar'ı...

***

Asil bir duruşu, ötekileştirmeyen bir tavrı ve herkesin düşüncesine saygı duyan bir yapısı var.

Çoğu zaman da sözünü sakınmıyor.

Belki de başarısının altında bu yatıyor!

***

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, arkadaşları ile birlikte 'enBursa.com'u ziyareti sırasında İsmail Kemankaş'ın sorduğu "Yunuseli Havaalanı" sorusuna, orayı iç etmeye niyetli olanlara ters gelecek bir yanıt verdi:

"Sayın Cumhurbaşkanımız Atatürk Havaalanı'nı Millet Bahçesi yaptı. Bu bir vizyondur, örnektir. Yunuseli Havaalanı'nın da böyle bir mekan olarak kalması, orasının muhafaza edilmesi lazım. Boş yerleri doldurmak çok kolaydır. Şunu şuraya yapalım, bunu buraya yapalım demekle olmuyor işler! Biz 10 yılda kamulaştırmaya 500 milyon para ödedik. Belediye başkanı şehre her kesimin ihtiyaçlarına göre bakar."

***

Başkan Mustafa Dündar'ın Yunuseli ile ilgili net tavrı doğrusu Bursa açısından mutluluk verici...

Çünkü buraya kupon arazi gözüyle bakanlar olduğunu, kentsel dönüşüm rezerv alanı olarak kullanılmak istendiğini biliyoruz.

Oysa Yunuseli Havaalanı arazisi Bursa'nın akciğerleri konumunda bir yer; kesinlikle yapılaşmaya açılmamalı; Bursa yeni ve muhteşem bir parka sahip olmalı!

Çelik Palas arkasında yükseltilmek istenen yeni TOKİ Doğanbey!

Ziyareti sırasında ben de kendisine, Çelik Palas'ın arkasında yarım bırakılmış binalarla ilgili gelişmeleri sordum.

Bilindiği gibi CHP Osmangazi Belediye Meclis Üyesi, Avukat Sefa Yılmaz, Belediye Meclis toplantısında, Çelik Palas'ın arkasında çürümeye terk edilmiş ucube binaları gündeme getirmişti.

Özelleştirme İdaresi'nin, Bursa Büyükşehir ile Osmangazi Belediyesi'ni bypass ederek, buraya yüksek emsal, 15 katlı bina yapacak şekilde imar verdiği ortaya çıkmıştı.

Sefa Yılmaz, Belediye Başkanı Mustafa Dündar'ın da takdir ettiği şekilde güzel bir çalışma yaparak, Bursa'nın orta yerine dikilmek istenen beton bloklara karşı durulması gerektiğini Belediye Meclisinde şöyle anlatmıştı:

"20 bin metrekarelik inşaat ve bin 777 kişilik nüfus söz konusu olacak. Bu nüfus sadece konut alanının getireceği yoğunluk olacak. Osmangazi'nin mahallelerini incelediğimizde 55 mahallenin nüfusundan fazla bir insan burada yaşayacak. Plan notlarında sosyal donatı alanları da maalesef yok. Bunları dikkate aldığımızda, bu plan değişikliğinin karşısında durmamız gerekiyor. Osmangazi'nin göbeğinde yeniden Doğanbey gibi bir katliam istemiyoruz."

Mustafa Dündar'ın bu konudaki tavrını merak ettim.

Başkan Dündar, "Orada plan değişikliği Cumhurbaşkanlığı tarafından onaylandı. Bildiğim kadarıyla bundan vazgeçildi. Bizim Büyükşehir, il başkanı askıya çıkarılan plana itiraz edecekler. Osmangazi de itiraz edecek. CHP'li arkadaşlar iyi bir çalışma yapmışlar. Komisyon kuralım önerisinde bulundular ama biz İmar Komisyonu var, gelin orada konuşun dedik. Komisyon işi ötelemekten başka işe yaramaz. Orada bir çirkinlik var. Bu nasıl ortadan kalkar, bunu ortaya koymalıyız" diye konuştu.

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazılar