Yüksel Baysal

Prof. Dr. Yüksel Özkan'dan Sağlık Bakanı Koca'ya önemli sorular!

23 Temmuz 2020 Perşembe, 18:29

Türkiye'nin neresine giderseniz gidin aynı manzarayla karşılaşmanız mümkün...

Sanki salgın hastalık bitmiş, herkes normale dönmüş gibi davranıyor.

Artık Kovid-19 diye bir hastalık hiç yokmuş gibi hareket ediliyor.

***

Oysa dünya hastalıktan kırılıyor.

150 bine yakın ölüm ve 4 milyona yakın vaka sayılarıyla şampiyonluğu ABD elinde tutuyor.

Son basın toplantısında kalın kafalı Trump bile geri adım atmak zorunda kaldı. 'Maske, mesafe' demeye başladı.

Bu işi önemsemeyen bir diğer ülke Brezilya'ydı.

2 milyon 250 bin vaka sayısı, 85 bine yakın ölümle ikinci sırayı almış durumda...

Hindistan arkadan depar yaptı geliyor. 1 milyon 200 bine yakın vaka, 30 bine yakın ölüm sayıları her gün hızla yükseliyor.

***

Sonuç, gerek dünyada, gerek ülkemizde bir türlü düşmeyen vaka sayıları...

Ülkemizde yeni normal adı altında her şey normale döndü ama anlaşılan bize turist gönderen ülkeler, bizim yöneticiler gibi düşünmüyor.

Türkiye'de açıklanan rakamlara güvenmiyor olacaklar ki, Türkiye'den gidenlere test zorunluluğu getirildiği gibi, Türkiye'ye gelen kendi vatandaşına bile dönüşte test mecburiyeti getirdi.

Peki, turizmde bütün kapıları açan Türkiye bu duruma hazır mı?

Kovid-19 sürecini Türkiye'de en iyi izleyen isimlerden biri olan CHP Bursa Milletvekili, Prof. Dr. Yüksel Özkan, Sağlık Bakanlığı'nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na soru önergesi verdi.

Prof. Özkan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yanıtlaması istemiyle yönelttiği sorunun girişinde önemli bilgiler aktardı:

"Covid-19 salgını döneminden normalleşmeye adım atıldığı bu sürede ülkemizden yurtdışına gidecek olan vatandaşlarımızdan birçok ülke 72 saat öncesinden PCR testi mecburiyeti getirdi. Ayrıca, ülkemize turist olarak gelecek yabancılar için de ülkelerine geri dönüşlerinde PCR testi zorunluluğu vardır.

Ancak bu testin yapılması için oluşacak yoğun talepler dikkate alınırsa halk sağlığı laboratuvarlarının bu talebi karşılaması mümkün değildir. Kaldı ki ülkemizdeki PCR testti yapan merkezlerinin sayısı da arzu edilen sayıda değildir.

Bu testlerin yapılması konusunda altyapısı olan birçok kamu hastanesine ve özel hastanelere PCR testi izninin verilmemiş olması büyük sıkıntılara neden olacaktır. Turizm sezonu olması sebebi ile de söz konusu test için çözüm üretilmemesi durumunda turizm sektörü son derece olumsuz etkilenecektir. "

***

CHP Bursa Milletvekili Yüksel Özkan, bu değerlendirmelerden sonra kamu adına şu soruların yanıtını istedi:

"Bu noktadan hareketle: Halk Sağlığı Laboratuvarları PCR testleri konusunda yetersiz kalmaktadır.

Alt yapısı olan kamu ve özel hastanelerde sözkonusu testin yapılmasına izin verecek misiniz?

Ülkemizden yurtdışına gidecek olan vatandaşların 72 saat öncesinden PCR testi yaptırma zorunluluğu vardır. Bu kısıtlı zaman içinde kişilerin PCR testini yaptırabilmeleri için ne tür bir uygulama planlıyorsunuz?

Ülkemize gelmesi beklenen milyonlarca turistin, ülkelerine dönüşlerinde kendi ülkeleri tarafından son 72 saat içinde PCR testi yaptırmaları mecburiyeti getirilmiştir. Söz konusu testtin yapılması konusunda bir alt yapı oluşturulmuş mudur?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup, yurtdışına çalışan, öğrenim gören, ikamet eden vatandaşlarımızın tatillerini geçirmek için geldikleri ülkemizden geri dönüşlerinde PCR testi yaptırmaları konusunda nasıl bir kolaylık sağlamayı planlıyorsunuz?

Yurtdışından gelecek olan turistlerin geri dönüşlerinde PCR testi sorunlarının çözümü konusunda Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ortak bir çalışmanız var mıdır?"

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazılar