Yüksel Baysal

Turgay Erdem, "Devlet, cami yerine yurt yapmalıydı!"

30 Kasım 2019 Cumartesi, 00:22

enBursa.com ailesi olarak iki ayrı gün, iki belediye başkanını ziyaret ettik.

İlk durağımız, sınırları içinde yaşadığımız Nilüfer'di.

Belediye Başkanı Turgay Erdem, çok samimi ve sıcak karşıladı bizi.

Konuşmaya Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saim Kılavuz'un "Görükle batakhane haline geldi" sözünün yorumuyla başladık.

Çökmüş, çökertilmiş üniversiteyi ayağa kaldırmak için yoğun çaba gösteren Prof. Dr. Kılavuz'un kastı elbette Görükle'nin tümüyle ilgili değildi; "Oradaki batakhanelerdi!" Ama yine de kastı aşan bir söz oldu. Hoca da gereken düzeltmeyi yaptı.

*****

Başkan Turgay Erdem, bu konuda oldukça iddialı bir söz söyledi:

"Emniyet kayıtlarına göre en güvenilir ilçe, en az olayın çıktığı ilçe Nilüfer'dir."

****

Aslında bu bataklık sözü, biraz da öğrencilerin yurt ihtiyaçlarının karşılanamamasından ötürü ortaya çıkmıştı.

Başkan Turgay Erdem'e yurt meselesini sorduğumuzda, "Devlet, 4 bin kişilik yurdu özel girişimciye yaptırıyor. Neden kendisi yapmıyor? Devlet, Bursa'nın en büyük camisini yapmak yerine Bursa'nın en büyük yurdunu yapması lazımdı" dedi.

****

"Siz niye yapmıyorsunuz?" sorusuna karşılık olarak da, "Biz bir tane yaptık. Ertuğrul mahallesinde arsamız var, bir diğerini orada yurt ve kreş olarak yapacağız" yanıtını verdi.

****

Buluşmamız sırasında Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, ilçe sınırları içinde 8 sanayi bölgesi olduğunun altını çizerek, "OSB'lerin gelirlerinden artık pay alamıyoruz. Yıllık 30 milyon lira kaybımız oldu. 5 yılda 150 milyon eder. Bununla 5 adet kültür merkezi yapabilirdik. Spor salonları inşa edebilirdik. Sanayi bizim havamızı kirletiyor ama parayı başkaları alıyor" yakınmasında bulundu.

****

Bir de sevindirici haber verdi Başkan Turgay Erdem: "Biz günlük 440 ton çöp topluyoruz. 30 ton geri dönüşüme gönderiyoruz. Bu konuda bir tesis kurmayı düşünüyoruz" dedi.

HEPİMİZ BİR ZAMANLAR YILDIRIM'LIYDIK!

Nilüfer'den bir gün sonra Yıldırım Belediyesi'ndeydik. Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, kentsel dönüşüm binasındaki makamında kabul etti bizi...

Buluşma sırasında bir saptamamı aktardım:

"Sayın başkan burada bulunan bütün arkadaşlarımızın Yıldırım'da yaşanmışlıkları var. Hepimizin yaşam öyküsünde yeri var. Ama şimdi hiçbirimiz Yıldırım'da oturmuyoruz."

Gerçekten de patronumuz Emin Adanur, Uygar Külhaşoğlu, Genel Yayın Yönetmenimiz Esat Kaplan, yazar arkadaşlarım Cennet Cankılıç, Selahattin Adıgüzeller hepimiz bir zamanlar Yıldırımlıydık. Aramızda sadece Burak Demirci halen Yıldırım'da oturmaya devam ediyor.

Yıldırım'ı bu halden çıkarmak lazım... Anadolu'dan gelenler önce bu ilçemizde bir süre kalıyor; gelir düzeyi arttıkça da Nilüfer ve Mudanya'ya kaçıyorlar.

Nitelikli insan göçü veriyor Yıldırım her daim!

****

Oysa Yıldırım artık üniversitesi de olan bir ilçe...

Bursa Teknik Üniversitesi var.

Ama yetmiyor; otelleri, içkili-içkisiz restoranları, sinemaları, tiyatroları, kütüphaneleri, AVM'leri olan bir kent olmalı...

Bursa Hakimiyet'ten İlhami Yıldız kardeşim Yıldırım'da 2 bin civarında tescilli yapı olduğunu yazdı. Başkan Oktay Yılmaz'a sordum, o rakamı doğrulamamakla birlikte tarihi aksı anlatı. Yıldırım Beyazıt külliyesinden başlayarak, Yeşil-Emir Sultan'dan Balabanbey kalesine kadar Umurbey'deki müzeyi de içine alan tarihi bölgeyi yeterince tanıtamadığımızı söyledi.

****

İsmail Hakkı Edebali döneminde yapılan kentsel dönüşüm binasının toplantı salonuna ilişkin bir müjde verdi Oktay Yılmaz:

"Burayı biz uyumayan kütüphaneye dönüştüreceğiz. Öğrenciler gelip ders çalışacak."

Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, metro güzergahında bir kültür merkezi düşündüklerini, orada da kütüphane oluşturacaklarını kaydetti.

Keza Molla Yegan'ı çocuk aktivite merkezi yapacaklarını, burada da bir çocuk kütüphanesi açacaklarına dikkat çekti.

Çok önemli adımlar bunlar...

Yıldırım'ın kültürel, sanatsal açılıma ihtiyacı var.

Anlaşılan o ki, bu gereksinmenin farkında olan Başkan Yılmaz, gereğini yapacak.

****

Başkan Oktay Yılmaz'ın en çok tutuğum sözü de şu oldu:

"Politik tartışmaları bir kenara bırakıp, geçmişten geleceğe şehir kimliği oluşturmalıyız. "

****

Umarım Yıldırım bu yeni dönemde, istediği hizmeti alır, umulan açılımı yapar, kentin çöküntü bölgesi olmaktan çıkar!

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazılar