Yüksel Baysal

Yayınlamadığım tekzip ve bir hırsızlığın hikayesi!

02 Ocak 2020 Perşembe, 23:23

Yandaş-tetikçi propaganda bültenlerinde yer almasa da, ÖSYM eski Başkanı Ali Demir ismi bir kez daha ülke gündemine geldi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, ÖSYM'de yapılan sınav hırsızlığıyla ilgili hazırlanan iddianamede Ali Demir ismi sanıklar arasında yer aldı.

Tutuksuz olarak yargılanan Ali Demir hakkında 18 yıl 6 ay ceza isteniyor.

***

Bilindiği gibi Ali Demir, 8 Nisan 2019 tarihinde Bursa'da yakalanıp gözaltına alınmıştı.

Yüz binlerce öğrencinin kaderiyle oynanan ÖSYM eski Başkanı Ali Demir'in Bursa'da yakalandığı haberi o günlerde yerel-yaygın basın organlarında genişçe yer almış, sanki Bursa'da bir tekstil firmasında yakalanmış gibi lanse edilmişti.

Fabrikanın sahibi Elyaf Tekstil'in iki ortağından biri olan Sami Bilge'ydi.

Her koşulda doğruları söyleme gibi bir alışkanlığı olan Demokrat Sami'yi arayıp, olayın perde arkasını yazmıştım.

YeniDönem gazetesinde çıkan yazımın başlığı da "Bir gözaltı hikayesinin arka planı!" şeklindeydi.

***

Önce yazıyı aktarayım:

"Ali Demir, ÖSYM eski Başkanı...

2011 üniversite sınav sorularıyla ilgili 'şifre' ortaya çıktığı halde hakkında işlem yapılmayan kişi!

Fethullahçı Terör Örgütü'nün elemanı olduğu iddialarına rağmen dokunulmayan şahıs!

***

Önceki gün medyada bomba gibi patlayan haberde 'Ali Demir Kestel'de bir fabrikada yakalandı' ifadeleri yer aldı. O fabrika, namı diğer Demokrat Sami'nin, Sami Bilge'nin fabrikası, Elyaf Tekstil...

***

Kendisi hafta sonu için Ukrayna'da gezideydi. Havaalanından iner inmez görüştük; hikâyenin gerisini ondan dinleyelim:

"Bugün beni büyük kız aradı; 'Baba' dedi, 'Sen Ali Demir'i tanıyor musun?' 'Ali Demir kim?' dedim kızıma? Amcamın adı da Ali Demir'di. Bulgaristan'dan sonradan geldiği için soyadını farklı almıştı. 'Ne Ali Demir'i kızım, kim o?' dedim. 'YÖK Başkanı bir Ali Demir varmış' dedi. O zaman anladım, kimden söz ettiğini... Adamı ismen tanıyorum; 'Kendisini nerden tanıyacağım, dedim? Kızım, 'Bu adam bugün tutuklandı' dedi. 'Kızım bu adam sınav sorularını çalan adam, FETÖ'cü, bu bugüne kadar tutuklanmamış mı?' diye soruma devam ederek 'eeee' dedim. 'Bugün yakalanmış' dedi. 'İyi olmuş' dedim, 'Bugüne kadar yakalanmaması ayıp!' dedim. Bunun üzerine kızım, 'Nerde yakalandı biliyor musun?' dedi. 'Nerde?' diye sormaya devam ettim. 'Kestel'de' dedi. 'Kestel'de ne arıyormuş?' dedim. 'Bizim fabrikaya geldi' dedi. 'Bizim fabrikada arkadaşı mı varmış?' diye sormaya devam ettim."

***

Sami Bilge'nin kızı, meraklandırıcı bu sorulardan sonra durumu açıkladı. Elyaf Tekstil bir AR-GE merkezi kurma kararı alıyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na başvuruyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı da Sami Bilge-Şeref Yoldaş'ın ortak olduğu fabrikaya denetim ve rapor yazımı için Ali Demir'i görevlendiriyor.

Fabrikanın teknik sorumluları tarafından karşılanan Ali Demir, denetimi yaptıktan sonra çıkıp giderken, fabrika müdürü 'Öğlen saati... Siz Ankara'dan geldiniz, sanırım döneceksiniz. Size bir yemek yedirelim, öyle gönderelim' teklifinde bulunuyor. Teklif, Ali Demir tarafından kabul ediliyor.

Fabrikadan birlikte çıkıyorlar, Kestel'de bir restorana giderken, polis yolu çeviriyor ve Ali Demir'i gözaltına alıyor.

***

İşte bu haber gazetelere 'Kestel'de bir fabrikada çıkarken gözaltına alınan Ali Demir' diye geçiyor.

Bu habere yorum yapmaya gerek var mı?

Ali Demir niye dışarıda?

FETÖ'nun as elemanlarından biri olduğu iddialarına rağmen devlette halen görev yapmasını kim sağladı? Sınav sorularının çalınmasına ilişkin o kadar çok soruşturma yapıldığı halde Ali Demir aradan bunca zaman geçtikten sonra neden Bursa'da gözaltına alındı?"

***

Yazıya o tarihte "Odatv" de yer vermişti.

Bir süre sonra Ali Demir imzasıyla bir açıklama aldım.

Dosyalarım arasında bulunan yazıda, kendisine iftira attığım, kin ve düşmanlık beslediğimi iddia ederek, tekzip yayınlanmasını istedi.

Tekzibi yayınlamadım.

Aynı yazıda dava açacağını da ifade etti.

***

Ve birkaç gün önce Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı iddianamesi ortaya çıktı.

Ali Demir'in görev yaptığı 2010-2015 yılları arasında, ÖSYM'nin kozmik odası olarak bilinen soruların hazırlandığı birime alınan kişilerin tamamının FETÖ üyesi olduğu vurgulanan iddianamede, sınav sorularının hazırlanan programlarla kopyalandığı netleşti. Kopyalanan ÖSYM sınav sorularının FETÖ'nün ÖSYM'den sorumlu imamı Bekir Şimşek'e ulaştırıldığı, soruların Şimşek vasıtasıyla örgüt mensuplarına ulaştırıldığı bilgisine de yer verildi.

Yani milyonlarca öğrencinin emeğinin çalındığını savcılık da saptamış durumda....

Başta da söylediğimiz gibi dönemin ÖSYM Başkanı Ali Demir 18 yıl 6 ay hapisle yargılanacak!

İyi güzel de, hakkı gasp edilen öğrenciler ne olacak?

O gün öğrencilerin, öğretmenlerin, CHP milletvekillerinin karşı çıkışlarına rağmen Ali Demir'e "Kefil" olan siyasetçi hesap verecek mi?

Yoksa yapılan yapanın yanına kâr mı kalacak?

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazılar