Yüksel Baysal

Yunuseli Havaalanı kurtuldu mu?

30 Temmuz 2020 Perşembe, 18:53

Yunuseli Havaalanı'nın imara açılması projesine Milli Savunma Bakanlığı geçit vermedi.

Bu köşede pek çok kez gündeme gelen ve Bursa kamuoyunda bir süredir yoğun tartışmalara yol açan Yunuseli Havaalanı arazisinin geleceğine yönelik önemli bir gelişme yaşandı.

Bir kaç gün önce 'enBursa.com'da ilk haberini vermiştim.

Edindiğim bilgilere göre, Yunuseli Havaalanı'nın imara açılmasına, o alanda okulu da olan Jandarma Genel Komutanlığı'ndan itiraz geldi.

Komutanlık, alanın kritik zamanlarda uçakların inip-kalkması ve o alanda bulundurulması gibi stratejik açıdan önemli işlevler görebileceği gerekçesiyle Havaalanı'nın korunması isteğini Milli Savunma Bakanlığı'na bildirdi.

Bakanlık bu yazı üzerine Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin talebini uygun bulmadı.

****

Bu karar Bursa Büyükşehir çevrelerinde soğuk duş etkisi yaptı.

Bilindiği gibi Büyükşehir Beledeyesi, alanla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte özel proje hazırlığı içindeydi.

Ağustos ayında kamuoyuna açıklanması beklenen proje şimdilik suya düştü.

Yunuseli Havaalanı Bursa Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden BURULAŞ tarafından işletiliyordu. Bu konuda Milli Savunma Bakanlığı, Büyükşehir'in haksız kazanç elde ettiğini de öne sürerek, bölgenin sadece havaalanı olarak kullanılmasının önünü açacak adımı attı.

***

Bursa Büyükşehir Belediyesi, bin 400 dönümlük alanın yüzde 60'ını Millet Bahçesi yapmayı, kalan yüzde 40'lık bölümü de imara açmayı ve imara açılacak bölümü kentsel dönüşümde kullanmayı planlıyordu. Bu alanın imara açılmasıyla birlikte Bursa Büyükşehir Belediyesi de önemli bir gelir elde edecekti.

Bunun yanı sıra Yunuseli'nin havaalanı statüsünden çıkarılması durumunda, çevre yerleşim yerleri de "mania" kriterlerinden çıkartılarak, imara uygun hale gelecekti.

Yunuseli mevcut konumunu korursa, çevredeki tarim arazileri de korunmuş olacak.

***

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, haziran ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İstanbul'da yaptığı görüşmenin ardından Ankara'da bazı bakanlarla da bir araya gelmiş, haziran ayı sonunda da Jandarma Genel Komutanı Org. Arif Çetin ile görüşmüştü.

MSB yetkilileri Büyükşehir'in talebinin ardından Yunuseli Havaalanı arazisinde inceleme yaparken...

CHP İl Başkanı İsmet Karaca alanda basın toplantısı düzenlemiş, Yunuseli'nin imara açılmasına karşı çıkmıştı.

İYİ Parti'nin düzenlediği, Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu, Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Erozan ile İl Başkanı Dr. Yahya Bahadır'ın katıldığı basın bilgilendirme toplantısında da Yunuseli Havaalanı'nın imara açılmasına karşı çıkılmıştı.

ÇİRKİN BİNA YÜKSELİYOR!

Fotoğraf kurtaramadığımız Şehreküstü Meydanı'ndan...

Müftülük binası en çirkin şekilde yükselmeye devam ediyor.

Maalesef, Bursa bu golü de yedi!

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazılar